​​​​​​​​​​​​

​​​​​​​VOTERS
   CANDIDATES
​   RESULTS   ​​​​MEDIA CENTER​​​

Candidate Re​sources

​​​There are very specific steps you must take in order to appear on the Regular Municipal Election ballot as a candidate for office. Municipal and state requirements for filing for Municipal office are detailed below.​ For specific candidate ​​information, visit Anchorage Municipal Code AMC 28.30 - QUALIFICATIONS. ​

​Candidate Requirements​

A Candidate for Municipal offi​​​​ce must be ...​

  • a resident of the Municipality of Anchorage, and

  • a qualified voter of the Municipality of Anchorage and the State of Alaska,

  • among other specific qualifications.

A message to Service Area Board of Supervisors candidates, including write-ins:

 AMC 28.30.020 - Qualifications of candidates for service area board of supervisors; declaration of candidacy required.

***   ***   ***

B. A person who has not filed a declaration of candidacy for a seat on a service area board of supervisors, including as a write-in candidate, in accordance with this section, is disqualified.

​C. For write-in candidates for a seat on a service area board of supervisors, declarations of candidacy shall be filed with the municipal clerk no earlier than 67 days and at least seven days before a regular el​ection, and no earlier than 42 days and at least seven days before a special election.​​​​​


​​​​+ 2023 Regular Election Filing Packets

  • Candidates for Anchorage Assembly Seats​ - Filing Packet - Revised
  • Candidates for Anchorage School Board Seats - Filing Packet - Revised ​
  • Candidates for Service Area Board of Supervisors, including LRSA Seats - Filing Packet

+ Municipal Candidate Requirements​​​

  1. Download and complete a filing packet (above) for the office for which you would like to declare candidacy.
  2. File your Declaration of Candidacy along with your POFD Statement with the Municipal Clerk's Office by hand or via email to elections@anchorageak.gov.

+ State Candidate Requirements

For all State of Alaska filing requirements, you may access online filing by logging into your MyAlaska account. If you already have a username and password established for filing your Permanent Fund Dividend (PFD) application, you may use the same log-in information for access to candidate disclosure filing.  After logging into your MyAlaska account, you may access online filing by selecting APOC - Disclosure Forms under Services for Individuals.  ​ Please contact the Alaska Public Offices Commission (APOC) directly by calling 907-276-4176 with any questions regarding the state requirements listed below.

1. Public Official Financial Disclosure (POFD) Statement

All candidates, except candidates for service area boards, must file a POFD Statement online at https://my.alaska.gov/.

After you have completed your POFD Statement, the form must be printed and included with your municipal filing packet.

2. Candidate Registration Statement or Municipal Exemption Statement

Within seven days of filing a declaration of candidacy for municipal office, candidates must file either a Candidate Registration Statement or a Municipal Exemption ​Statement online at https://my.alaska.gov/.

Candidate Registration Statement - Must be fil​ed by candidates who will have more than $5,000 in campaign financial activity. Additionally, the candidate is required to file campaign disclosure reports to disclose all campaign financial activity throughout the course of the election.

Municipal Exemption Statement - Must be filed by candidates intending to raise and spend less than $5,000 on campaign activity. In this case, the candidate is exempted from filing campaign disclosure reports.

3. Letter of Intent

Individuals who have not already filed a Declaration of Candidacy with the Clerk's Office must file a Letter of Intent online at https://my.alaska.gov/ before they begin campaigning and raising funds for an election.


​Offices/Candidates on the April 4, 2023 Regular Municipal Election ​​Ballot​ 

​​​​Anchorage Assembly Candidates​​​​
District 1 - Seat ​B - North Anchorage
Danger, Nick​​ - Filed 1/25/2023
Trueblood, John​ - Filed 1/26/2023
Constant, Christopher - Filed 1/13/2023
District 2 - Seat C - Chugiak, Eagle River, JBER
Branson, Roger - Filed 1/27/2023 - Withdrawn 1/30/2023
Arlington, Jim - Filed 1/27/2023
Anderson, Cody - Filed 1/26/2023Withdrawn 1/31/2023
Myers, Scott​ - Filed 1/24/2023​
District 3 - Seat E - West Anchorage
​​​Darden, Dustin Thomas House - Filed 1/20/2023, amended
Brawley, Anna - Filed 1/13/2023​​
Flynn, Brian - Filed 1/20/2023
Eibeck, David - Filed 1/26/2023 - Withdrawn​ 1/30/2023
District 4 - Seat G - Midtown Anchorage
Di Grappa, Jenny - Filed 1/26/2023​​ - Withdrawn 2/1/2023
Szanto, Travis​ - Filed 1/26/2023
Rivera, Felix​ - Filed 1/18/2023
District 5 - Seat H - East Anchorage (2-Year Term)
Sloan, Leigh​ - Filed 1/27/2023
​​Bronga, Karen​ - Filed 1/17/2023
District 5 - S​eat I - East Anchorage
Martinez, George​​ - Filed 1/13/2023
Moore, Spencer - Filed 1/26/2023
District 6 - Seat K - South Anchorage, Girdwood, Turnagain Arm​
Ries, Rachel - Filed 1/13/2023
Insalaco, Mikel - Filed 1/27/2023
​​Colbry, Darin - Filed 1/13/2023 - Withdrawn 1/30/2023
Johnson, Zac​ - Filed 1/25/2023, updated

​Anchorage School Board Candidates

​School Board - Seat C
​​Donley, Dave - Filed 1/13/2023
Boll, Irene - Filed 1/24/2023
School Board - Seat D​​
Cox, Mark Anthony​ - Filed 1/13/2023​​
Holleman, Andy​​ - Filed 1/13/2023

​​​Service Area Board of Supervisors​​
Bear Valley LRSA – Seat A
Birch Tree/Elmore LRSA – Seat A
​​​​​Bosco, Ed - Filed 1/19/2023​
Birch Tree/Elmore LRSA – Seat D​
Birch Tree/Elmore LRSA – Seat E
​​Hansen, Howard - Filed 1/17/2023
Chugiak Fire Service Area – Seat A​
​​Parks, Darryl​ - Qualified Write-in - Filed 2/1/2023
Girdwood Valley Service Area – Seat D
​​Edgington, Mike - Filed 1/13/2023
Okonek, Kellie - Filed 1/27/2023
Girdwood Valley Service Area – Seat E
Sullivan, Briana​ - Filed 1/25/2023
Lavender, Brooke - Filed 1/26/2023
Glen Alps Service Area – Seat A
​​Schuster, Andrea - Filed 1/27/2023
Glen Alps Service Area – Seat B
Kuijper, Greg - Filed 1/27/2023
Homestead LRSA – Seat B
Lakehill LRSA – Seat C
Mt. Park Estates LRSA – Seat B
Mt. Park/Robin Hill RRSA – Seat C
Mt. Park/Robin Hill RRSA – Seat D
​​​​Emerton, Eric​​ - Filed 1/18/2023​
​Paradise Valley South LRSA – Seat B
Rabbit Creek View/Heights LRSA – Seat B​
​​Pomraning, Verne - Qualified Write-In - Filed 2/1/2023
Raven Woods/Bubbling Brook LRSA – Seat B 
Rockhill LRSA – Seat B
Section 6/Campbell Airstrip Road LRSA – Seat A
Groeneweg, Robert​ - Filed 1/24/2023​
Sequoia Estates LRSA – Seat A
Sequoia Estates LRSA – Seat B
Skyranch Estates LRSA – Seat B
​Lyons, John - Filed 1/27/2023
South Goldenview RRSA – Seat A
Vendl, Lawrence​ - Filed 1/20/2023
SRW Homeowners'​ LRSA – Seat C
Kilpatrick, Kelly​ - Filed 1/23/2023
Talus West LRSA – Seat A
Totem LRSA – Seat B
Upper Grover LRSA – Seat B
​Cottrell, Denise - Filed 1/25/2023
Upper O'Malley LRSA – Seat A
Valli Vue Estates LRSA – Seat B
Warren, Kirk​ - Filed 1/27/2023
Valli Vue Estates LRSA – Seat E
Butler, Russell - Filed 1/25/2023
Villages Scenic Parkway LRSA – Seat A

Updated: 02/01/2023 9:55 p.m.

​+ Assembly Interim Appointments

​Event Timeline​
​District 5 - Seat H
East Anchorage

​​District 2 - Seat C
Chugiak, Eagle River, JBER

​Application Open
​December 28, 2022 - 8 a.​m. 
​January 10, 2023 - 8 a.m.
​Application Deadline
​January 4, 2023 - 5 p.m. ​​CLOSED
​January 17, 2023 - 5 p.m. CLOSED
​Nominee Interviews
​January 6, 2023 - 9 - 11 a.m.
​January 19, 2023 - 1 - 4 p.m. (updated)
​Special Meeting
​January 6, 2023 - 12 p.m. - Joey Sweet Appointed
​January 19, 2023 - 4 p.m. - Robin Dern Appointed​ ​
​​​Application Paperwork
​Filing Packet​
Filing Packet​ 
​Candidates: 

(Candidate names will appear in a random, non-sequential order on the ballot, set by conducting a chance selection in accordance with AMC ​28.40.010C.
Candidate Name Order - D5

Crawford, Harry T.​ - Filed 1/3/2023
Wojciehowski, Jim​ - Filed 1/4/2023
Morgan, Hilary A. - Filed 1/4/2023
Foehner, Rich​​ - Filed 1/4/2023
Sweet, Joey​ - Filed 12/30/2022
​​Updated: 01/04/2023 5:00 p.m. 
​Candidate Name Order - D2

​Dern, Robin - Filed 1/17/2023
Myers, Scott​ - Filed 1/12/2023
​McCarty, Ken - Filed 1/11/2023
Thomas, Jason A.​ - Filed 1/11/2023
​​Isham, Arthur D.​ - Filed 1/10/2023​
Romig, Gerald - Filed 1/17/2023
Cruickshank, Matt - Filed 1/16/2023
Baldwin, Brian​​ - Filed 1/16/2023
Arlington, Jim​ - Filed 1/13/2023
Syzdek, David M.​ - Filed 1/13/2023

Updated: 01/17/2023 5:00 p.m. 


2023 Regular Municipal Election Candidate Name Order

Candidate names will appear in a random, non-sequential order on the ballot, set by conducting a chance selection in accordance with AMC 28.40.010C.

April 4, 2023 Regular Election

​​​

VOTERS
   CANDIDATES
​   RESULTS   ​​​​FAQS​​

907-243-VOTE elections@anchorageak.gov
​619 E Ship Creek Ave., Ste. 100, Door D Anchorage, AK 99501